Hafez

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

اگر هرگونه سوال و یا اشکالی در رابطه با این زمینه و یا هر زمینه تحصیلی
مانند: مدرسه ، دانشگاه ، کنکور ، ارشد ، دکتری ، نظام وظیفه و... دارید ؛

...کافیست با ما تماس بگیرید

شماره تماس از خط ثابت 02170705003

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیلما در اين مقاله سعي خواهيم داشت بيشتر به بررسي زندگي نامهء شاعر پر آوازهء ايران زمين حافظ شيرازي پرداخته وشما عزيزان را با زواياي مختلف زندگي ايشان آشنا نماييم.


وي شمس الدين محمد حافظ ملقب به حافظ شيرازي و مشهور به لسان الغيب است که دين وعقيدهء راسخ خود را در اشعار خود گنجانده ونام خود وکشورش را بلند آوازه کرده حافظ دراشعارخود که بيشتر به عنوان فال حافظ مورد رغبت عموم مردم مي باشد، به ناپايداري دنيا ،عاقبت انديشي به زشت وزيباي کردارو رعايت عدل وعدالت پرداخته و آن رابه آدمي گوش زد نموده است.


بدين ترتيب نمي توان حافظ را شاعري تک بعدي محسوب کرد که تفکر شاعرانه اش را تنها در يک وجه تفسير کرده باشد.


صبح دم آمد خروشي عشق گفت      قدسيان گويي که شعرحافظ از برمي کنند


تولد حافظ :


اطلاعاتي که از زمان تولد جناب حافظ در دست است اين را مي رساند که وي در حدود سال  726 ه.ق  در اوايل قرن هشتم در شهر شيراز ديده به جهان گشود پدر بزرگوار او بهاءالدين وجدّ بزرگوارش غياث الدين نام داشته اند که در دورهء اتابکان فارس از اصفهان به شيراز مهاجرت کرده اند .


پس از مهاجرت به شيراز در محله اي نزديک به دروازهء کازرون امروزي سکني گزيدند و در محلهء شياران خانه اي خريدند و در بازار شهر کسب و کار خود را به راه نداختند.


دوران کودکي :


حافظ دوران کودکي سختي را گذراند زيرا در کودکي پدر بزرگوارش را از دست داد ومجبور شد براي تامين معاش خانوادهء خود کار کند وي با در آمد اندکي که داشت هم به خانواده کمک مي کرد وهم در مکتب خواجه قوام الدين عبدالله به آموختن علوم مختلف مي پرداخت ودر حدي در آموختن جديت به خرج داد که جزء شاگردان ممتاز مکتب خانه شد وتحسين استاد را برانگيخت .


حافظ با هوش سرشاري که داشت به سرعت علوم زمان خويش را فرا گرفت  وهنوز دههء بيست زندگي خود را نگذرانده بود که علاوه بر علوم مذهبي وادبي به حفظ کامل قرآن توفيق يافت وتخلص حافظ را براي خود برگزيد.


وي علاقهء زيادي به يافتن طبعي سليم در شاعري داشت بدين منظور به توصيهء يکي از دوستانش چهل شب به عبادت پرداخت که در شب چهلم بر اثر خستگي به خواب فرو رفت ودر عالم رويا مشاهده کرد که ساقي با پياله اي آب به او نزديک مي شود وآب را به او تعارف مي کند حافظ پياله را گرفته مقداري از آن را مي خورد وبقيه را به زمين مي ريزد از آن به بعد دنيا رنگ ديگري براي جناب حافظ پيدا مي کند واشعارش صريح تر وبليغ تر مي گردند ومکاشفاتي برايش حاصل مي گردد ومتوجه مي شود آن ساقي که در خواب ديده بوده است امير مومنان علي عليه السلام بوده اند، بدين ترتيب بود که به توفيق حفظ کامل قرآن نيز نايل گرديد.


دوران جواني :


دوران جواني حافظ مصادف بود با به حکمراني رسيدن پادشاهي عادل و با انصاف  واميري دانشمند وفرزانه به نام ابواسحاق اينجو که دوران حکمراني او 10 سال به طول انجاميد ودر دورهء حکومت خود خدمت هاي بسياري به مردم فارس و بخصوص شيراز نمود.


اين امير نيکو سرشت به جناب حافظ که فال حافظ در عصرها بعد يادآور نام و ديوان گرانقدرش مي باشد، علاقهء بسيار پيدا کرد و او را در دربار خود جاه ومقام ويژه بخشيد ولي بخت با مردم شيراز يار نبود و اين سپهر علم وحيا به دست اميري ستمگر به نام مبارزه الدين که موسس سلسلهء آل مظفر بود به قتل رسيد.


مرگ حافظ احتمالا در سال  971ه.ق  روي داده واو را در محلي به نام گلگشت مصلي يا همان حافظيهء فعلي دفن نموده اند و سالها بعد به فرمان ابو القاسم از نوادگان تيمور بر مزارش آرامگاهي بنا نمودند که تا کنون بارها تعويض گشته تا به شکل کنوني در آمده است.


ذکر شده که حافظ بيشتر عمر خود را در شيراز گذرانده است ولي در زمان زندگي خود به شهرت زيادي در سراسر ايران دست يافته ،شهرت اصلي حافظ در سرايش غزل هاي نابش مي باشد و زماني که اسم فال مي آيد ، همگان فال حافظ را مي شناسند و به ياد ديوان حافظ مي افتند و دوست دارند که به ديوان حضرت حافظ ، تفألي بزنند و فال نيکويي از ديوان حافظ براي خود بگيرند و حال و هواي خويش را عوض کنند.


آثاري که از اين شاعر بلند آوازهء ايران به جا مانده عبارت است از:


کشاف زخميري ، مفاتح العلوم سکاکي ،قاضي بيضايي ، مطالع النظام


وي ديوان کلياتي نيز داشته که عبارتند ازرباعي ،قصيده ،قطعه ،غزليات و دو مثنوي کوتاه با نامهاي (ساقي نامه ) و (آهوي وحش ) .


 


بتا چون غمزه‌ات ناوک فشاند


دل مجروح من پيشش سپر باد


 


چو لعل شکرينت بوسه بخشد


مذاق جان من ز او پرشکر باد


www.funads.ir


ãäÈÚ

مشخصات

  • منبع: http://postaf.ParsiBlog.com/Posts/22/Hafez/
  • کلمات کلیدی: حافظ ,شيراز ,دوران ,ديوان ,الدين ,زندگي ,جناب حافظ ,دوران جواني ,ديوان حافظ ,کامل قرآن ,دوران کودکي
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

اگر هرگونه سوال و یا اشکالی در رابطه با این زمینه و یا هر زمینه تحصیلی
مانند: مدرسه ، دانشگاه ، کنکور ، ارشد ، دکتری ، نظام وظیفه و... دارید ؛

...کافیست با ما تماس بگیرید

شماره تماس از خط ثابت 9099071613

شماره تماس دوم از خط ثابت 02170705003

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل